lv | ru | enKā atpazīt nezināmu monētu?

16.11.2011.


          Domājams katram numismātam ir bijusi kāda monēta kolekcijā, ko nav bijis sākotnēji iespējams atpazīt bez citu cilvēku palīdzības, informācijas meklējumos internetā, katalogos vai grāmatās. Nenoliedzami informācijas meklēšana ir aizraujošs process, bet ir jābūt arī zināšanām ar ko sākt vispirms. Centīšos izklāstīt savu pieredzi ar kādiem paņēmieniem vislabāk iespējams identificēt nezināmu monētu – noteikt tās izcelsmes valsti, nominālu, gadu, kataloga numuru.

          Tātad Jūsu rokās ir nonākusi kāda nezināma monēta par kuru Jūs vēlētos uzzināt kaut ko vairāk. Rodas jautājums ar ko sākt?
  • Interneta meklētāji
          Ja monētai ir latīņu burti un tie visi ir labi saredzami(vai vismaz lielākā daļa no tiem), tad problēmām nevajadzētu būt praktiski nekādām. Atveram kādu interneta meklētāju un ievadam visus salasāmos vārdus. Meklētājs lielākoties dos ļoti skaidru un uzskatāmu informāciju par attiecīgo monētu.
  • Meklēšana pēc ģerboņiem
          Problemātiskāk ir tad, ja monēta ir ar defektiem un visus uzrakstus nav iespējams salasīt vai arī monēta ir no Arābu un Āzijas valstīm, kur latīņu alfabēts nav cieņā. Šajā situācijā, vispirms jānosaka monētas izcelsmes valsts. To var veikt salīdzinot monētas ģerboni ar jau identificētiem ģerboņiem, piemēram, katalogā vai internetā - http://worldcoingallery.com/Inst-ID/page1.html .
         Kad ģerbonis atrasts un izcelsmes valsts noteikta, tad nākamais solis ir censties noteikt monētas nominālu un kalšanas gadu. Var, protams, pārskatīt attiecīgās valsts kataloga lapas. Ja valsts vēsturē monētu nav bijis pārāk daudz, tad šis šķiet vislabākais risinājums – ātri un ērti. Bet ja valsts vēsturē ir bijušas daudzas naudas reformas, kā rezultātā apgrozībā esošās monētas tiek kaltas no jauna ik pēc 5 – 10 gadiem, tad tas var būt laikietilpīgs darbs. Lai to kaut mazliet atvieglotu, jāidentificē jau iepriekš minētais monētas nomināls un kalšanas gads. Droši vien rodas jautājums, kā lai to izdara, ja uz monētas ir redzami tikai un vienīgi visādi „ķeburi”(lielākoties Arābu un Āzijas valstu monētām). Tā gluži nav, katram „ķeburam” ir sava nozīme. Atpazīt ciparus var, meklējot paskaidrojošo informāciju, katalogā, grāmatās vai internetā, piemēram, šeit - http://www.omniglot.com/language/numerals.htm . Kad gads atpazīts, tad atkal var ņemt talkā katalogu un pārskatīt tā sniegto informāciju.
  • Prasīt palīdzību citiem kolekcionāriem
          Ja tomēr ne viena no minētajām metodēm nelīdz un meklēšana nekādus rezultātus nedod, atliek lūgt palīdzību kādam citam cilvēkam, droši vien vislabāk arī kolekcionāram, kas, iespējams, ir mazliet vairāk pieredzējis numismātikas nozarē nekā Jūs pats. Šobrīd ļoti attīstās kolekcionāru komunikācija Internet vidē dažādos forumos. Ja Jūsu esat apguvis angļu valodu, tad robežu praktiski nav. Varat komunicēt ar dažādu valstu kolekcionāriem dažādos forumos.

Daži piemēri:
  1. Latvija. Varat mēģināt lūgt palīdzību kādā no attiecīgajām sadaļām forumā http://www.antik-war.lv/ . Saziņas valoda lielākoties krieviski, bet lieto arī latviešu.
  2. Vācija. http://www.numismatikforum.de . Saziņas valoda vācu, bet atbild arī angliski, ja tēma ir iesākta angļu valodā.
  3. Francija. http://en.numista.com . Saziņas valoda angļu.
  4. ASV. http://www.coincommunity.com/forum/ . Saziņas valoda angļu.
  • Rakstiet man!
          Ja arī tas nelīdz, rakstiem man uz e-pastu: gundars.sokolovskis@inbox.lv un atsūtiet monētas foto (vislabāk noskenētu) labā kvalitātē. Centīšos izpalīdzēt cik nu būšu zinošs.

Ja Jums ir kādi ieteikumi vai papildinājumi, sazinieties ar mani pa e-pastu: gundars.sokolovskis@inbox.lv
Centīšos to pavēstīt arī pārējiem mājas lapas apmeklētājiem!

*Pārpublicējot atsauce uz www.e-coins.lv obligāta

"2010 IK Gundars Sokolovskis"
web izstrāde